Pět typů knih, které by měl mít doma knihomol

2. června 2016 v 10:15 | Karamelka |  Povídání s knihami
Na různých blogech si můžete přečíst různé typy článků jako např. deset knih, které byste si měli přečíst. Já jsem se to rozhodla pojmout trochu jinak. Sepsala jsem článek o pěti typech knih, které dle mého názoru by měl mít doma každý správný knihomol. A proč zrovna těchto pět typů? Odpověď na tuto otázku se můžete dočíst v článku.


1. kniha mého dětsví
Žádnému čtenáři by neměla chybět v knihovně pohádková kniha jeho dětství. No nebyly to krásné časy, když nám maminka či tatínek četli pohádku před spaním? Není hezké číst tu samou knihu svým dětem? Jen se na knihu podívám a vybaví se mi tolik vzpomínek, které mi vykouzlí úsměv na tváři.


2. kniha, která se nelíbila
Ne, každá kniha je dost dobrá pro čtenáře. Ale každá kniha by měla mít tu šanci stát se tou dobrou. Proto si myslím, že každý by měl mít v knihovničce alespoň jednu knihu, která se mu nelíbila. Aby věděl, že ne vše je jeho šálek čaje, ale také aby si byl vědom, že každá kniha si zaslouží dostat šanci.

3. povinná četba
Tyto knihy se spíše půjčují v knihovnách, než kupují, ale není pěkné mít alespoň jednu knihu doma. Zrovna tu, kterou jste četli třeba k maturitě? Zrovna tu, kterou jste si vytáhli jako maturitní otázku a odcházeli jste jako král/královna? I tato kniha může být plná krásných vzpomínek a úsměvů.


4. klasická beletrie
Ne, každý čte klasiky, ale alespoň jednu by člověk měl mít doma. Nejdříve jsem se dívala, co vlastně mezi takové ty klasiky patří a narazila jsem např. na autora Jules Verne nebo na Jacka Londona. Osobně mám pár klasických knih doma a mám je přečtené, líbí se mi styl, jakým jsou napsány. Je to něco jiného než "moderní" knihy. Člověk si je může oblíbit, může jim propadnout... vždyť někdo na těchto příbězích vyrůstal a navíc jsou to i knihy, se kterými se můžeme setkat v povinné četbě.


5. cizojazyčná kniha
Tohle je takové sporné, ale myslím si, že každý by si měl zkusit přečíst knihu v jiném jazyce než v českém či slovenském. Nemusí to být nutně angličtina a kniha nemusí být přečtena, ale za zkoušku člověk nic nedá. Já osobně mám doma pár knih v angličtině, některé načnuté, jiné nedotčené... ale nedovedu si bez nich svoji knihovničku představit.

V cizím jazyce je to zase něco jiného, kniha na nás působí jinak. Někdy nám dá více práce ji přečíst, ale ten pocit, že jsme to dokázali... k nezaplacení!Jmenovku mi udělala PawlušQa, které děkuji :))
 


Komentáře

1 Mišule Mišule | E-mail | 2. června 2016 v 14:02 | Reagovat

Páni! :-) Super nápad tohle takhle sepsat! :-) Já osobně nemám v knihovně poslední typ knih, ale třeba časem se nějaká najde, co mě zaujme, aby mohla mít své místo taky! :-)

2 Arvari Arvari | E-mail | Web | 2. června 2016 v 16:36 | Reagovat

Popravdě nějak nevidím důvod, proč mít v knihovně knížku, co se mi vyloženě nelíbila. Ale to je jen můj názor, když se mi něco fakt nelíbí, prostě to v knihovničce nechci. :-D Povinnou četbu a/nebo klasiku mám tak nějak automaticky, protože mě to číst baví. A k angličtině se nevyjadřuju, anglickou mám minimálně třetinu knihovničky a s každým dalším nákupem se to blíží k polovině... :-D

3 Enn Enn | Web | 6. června 2016 v 19:38 | Reagovat

Dostala jsem chuť si přečíst maxi knížku s pohádkami :D. Nevím, jak bych oddělila od sebe povinnou četbu a klasiku, to je pro mě to samé :D. To mi připomíná, že toho Draculu si chci taky přečíst :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama