Září 2016

Než jsem tě poznala - film

28. září 2016 v 9:04 | Karamelka |  Povídání s knihami
Sedmého ledna jsem psala článek o tom, že přemýšlím podívat se na film Než jsem tě poznala podle knižní předlohy od autorky Jojo Moyes. V červnu tento film přišel do kin a já se na něj chystala s kamarádkou, ale ta mi to odřekla, a tak nakonec jsem na film nešla. Ale v dnešní moderní době stačí zapnout internetový prohlížeč, napsat, co hledá a je to.

Ramsau am Dachstein

27. září 2016 v 10:10 | Karamelka |  ...Rakousko
Poté co jsme sjeli lanovkou dolů ze Schoů do nebe, vydali jsme se podívat do městěčka. Bohužel k vidění toho mnoho nebylo, spíše v zimě to může být hezčí, ale i tak... Alpy jsme viděli a to mi stačilo. Ten pohled na hory, čerstvý vzduch... krása.

Deník vysokoškoláka - začínáme

26. září 2016 v 20:16 | Karamelka |  Deník vysokoškoláka
26. září 2016 - Tento týden bychom už měli jet podle rozvrhu, a tak si můžeme vyzkoušet předměty a rozmyslet si, zda si je necháme či odhlásíme. Odhlásit se můžeme do druhého října.

Doteky noci

25. září 2016 v 9:17 | Mišule |  Svět knih
Originální název: Doteky noci
Český název: Doteky noci
Žánr: knihy pro mládež - dívčí román
Autor: Lenka Lanczová
Nakladatelství: Víkend 2004
Počet stran: 286

Stručný obsah knihy:
Chodit do stejné střední školy společně s oběma staršími a ke všemu úspěšnějšími sourozenci, natož o ročník níž, připadá Nikole, hlavní hrdince nového románu, jako vyložený handicap. Tím spíš, že doma jsou všichni z krásné a chytré Kristýny i ze sportovně založeného Jirky nadšení. Nikola se snaží odlišit za každou cenu, což jí ne vždycky přinese kýžené ovoce. Navíc Týna má štěstí i v lásce, zatímco Nikole to nevychází zrovna podle představ…
Nikola je přesvědčená, že zná pravý důvod, proč je vždycky až ta druhá, a rozhodne se s tím rázně skoncovat. Silvestrovský týden, který stráví s partou na horské chalupě, otevře nové možnosti, nová přátelství i nové lásky. Například Robo s uhrančivýma očima, anebo Jonáš, do něhož je zamilovaná nejlepší kamarádka, ti oba by mohli stát za pokus, kdyby…
A tak roztáčí kolotoč riskantních i erotických zážitků a led, po kterém se pohybuje, je místy hodně tenký, může se kdykoli propadnout.

Mít, nebo být?

24. září 2016 v 10:36 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: To have or to be?
Český název: Mít, nebo být?
Žánr: literatura naučná - ekonomie a obchod
Autor: Erich Fromm
Nakladatelství: Aurora 2001
Počet stran: 242

Stručný obsah knihy:
Kniha, která by neměla ujít žádnému čtenáři, který chce přemýšlet o světě. Cítíme, že se světem není něco v pořádku, i když bychom těžko definovali, v čem to vlastně vězí. Věda odpovídá na řadu otázek, ale je všemocná? Erich Fromm - psycholog, sociolog a filozof světového jména - vidí podobně jako vědci varující před bezuzdným vyčerpáváním přírodních zdrojů úskalí budoucího vývoje. V této knize předkládá analýzu naší orientace na vlastnění majetku - ono "mít", na touhu po moci, kdy nás druhý člověk zajímá jen potud, pokud od něho můžeme získat jmění, slávu nebo rozkoš. Za tuto lačnost však draze platíme - úzkostí a stresy, morální a psychickou degradací, citovou deprivací, beznadějí. O Erichu Frommovi se psalo, že je apoštolem lidskosti a soucitu, a autor nás o tom přesvědčí v této své nejslavnější knize, která srozumitelně osvětlí mnohé problémy lidské psychiky.

Nenávist

22. září 2016 v 18:36 | Karamelka |  drabble
Seděla pod stromem. Nechala slzy téct po tvářích. Byla zlomená. Její srdce bylo zlomené na tisíc kousků. Už nemohla dál, musela utéct… Přála si mít neviditelný plášť jako Harry Potter, mít prsten jako Hobit. Být jiná, být neviditelná a přestat existovat. Ale věděla, že život takový není. Život nadělí spoustu ran a člověk musí bojovat. Nesmí se vzdát, i když dochází síly a neví, jak dál. Čerpala sílu ze stromu. Utřela si oči a postavila se, "Nenávidím vás!" zakřičela. Nikdo ji neslyšel, a přesto ji slyšeli všichni. Vykřikla to do celého světa. Vypustila nenávist ven a nedusila ji v sobě.

Léto 0.2

21. září 2016 v 10:50 | Karamelka |  ...naše zahrada

I když nám léto pomalu končí, stále lze na zahrádce najít pár rozkvetlých květin. Vzala jsem tedy Liama a vyrazila fotit. Nevím, jak se vše jmenuje, ale jedno vím... krásně to oživuje naši zahradu i v pochmurném dni.

kateřinka

Deník vysokoškoláka - první den nového semetru

20. září 2016 v 13:16 | Karamelka |  Deník vysokoškoláka
19. září 2016 - První den třetího semestru se zrovna dvakrát nevydařil z hlediska školy. Ráno jsem vyrazila dříve, abych vrátila knihy půjčené na prázdniny, poté jsem se potkala se spolužačkou a vyrazily jsme do muzea, kde jsme měli mít přednášku. Ano, měli mít. Když jsme seděly v muzeu a čekaly, spolužačka se podívala na informační systém a zjistila, že přednáška, kterou máme odpoledne, odpadla. Tak jsem se podívala do systému i já a zjistila, že přednáška, která nám začíná za dvanáct minut, také odpadla. Email přišel dvanáct minut před začátkem přednášky. Takže jsme v muzeu seděly zbytečně. Zase jsme se zvedly a odešly.

Šmoulmánie

19. září 2016 v 13:10 | Karamelka |  ...blbůstky
Jako každý rok jsem si koupila blok s kroužkovou vazbou, který jsem si naplánovala polepit nálepkami Šmoulů, které jsem dostala k narozeninám. Blok jsem kupovala s kamarádem, který jde teď do prvního semestru na vysoké škole. Snažím se mu pohámat s věcmi, se kterými si neví rady, a tak jsme spolu vyrazili i do školy, kde si byl po ISIC. Kromě návštěvy školy jsme si vyřídili pár věcí a vydali se do výtvarných potřeb, kde si chtěl koupit látkovou tašku, na kterou si naplánoval nakreslit obrázek. Zmínila jsem se, že by mohl nakreslit i mně něco, a tak vzal tašek více, já si vybrala obrázek a mám tašku se Šmoulou Nešikou. Také jsem si koupila průhledný obal na telefon a polepila si ho nálepkami se Šmoulama, a tak jsem vybavena do školy ;)


Blbej fór

18. září 2016 v 9:44 | Mišule |  Svět knih
Originální název: Blbej fór
Český název: Blbej fór
Žánr: knihy pro mládež - dívčí román
Autor: Lenka Lanczová
Nakladatelství: Víkend 2010
Počet stran: 208

Stručný obsah knihy:
Sedmnáctiletá Iveta, pohodová sympatická studentka jednoho gymnázia, chodí už
pěknou řádku měsíců se svým klukem Jakubem, spolužákem z vedlejší třídy. Kromě jedné opravdu dobré kamarádky má celou řadu přátel z party gymnazistů, prima rodiče i relativně snesitelné sourozence.
Nic jí nechybí a je šťastná, užívá si radostí i slastí studentského života, a protože nemůže chybět při žádné akci partičky recesistů, účastní se i sázky, která všem připadá velice vtipná. Je to tak jednoduché: stačí přebrat Markétě, šprtce a donašečce, dceři nenáviděné třídní profesorky, kluka! Los určí právě Ivetu a ta se svého úkolu zhostí s chutí, přestože Kuba není jejím posláním zrovna nadšený.
Brzy však jde o víc než jen o pomstu a následnou výhru, tím spíš, že hokejista Filip je přitažlivý, pohledný a skvělý kluk. Nevinná sázka se zvrtne v nebezpečnou hru
zrady, lásky, pomsty a prozrazení, brzy přeroste Ivetě přes hlavu a změní se v tíživou noční můru - a dokonale blbej fór.

Jak se dělá kniha

17. září 2016 v 9:24 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: Jak se dělá kniha
Český název: Jak se dělá kniha
Žánr: literatura naučná - o literatuře
Autor: Vladimír Pistorius
Nakladatelství: Paseka 2003
Počet stran: 248

Stručný obsah knihy:
Příručka o tom, jak se vydávají knihy. Čtenář v ní najde údaje o knižním trhu, základní technické pojmy, typografické minimum, informace o organizaci nakladatelství, o technologii nakladatelské práce, redakční praxi, o ekonomických záležitostech spojených s výrobou a prodejem knih, jakož i základní informace o právních normách týkajících se vydávání knih.

Skywalk a Eispalast Dachstein

16. září 2016 v 10:40 | Karamelka |  ...Rakousko
Po snídani jsme vyrazili na náš první výlet a hned na takový... pro mne dosti adrenalinový. Zde jsem se musela opět překonat, neboť mám strach z výšek.

Rakousko

14. září 2016 v 20:25 | Karamelka |  ...Rakousko
V srpnu jsem strávila týden v zahraničí, konkrétněji v Rakousku, kde jsme podnikli spoustu dobrodružných výprav. Samozřejmě jsem měla s sebou Liama. Před nedávnem jsem se pustila do třídění fotek a začala je i podepisovat, a tak se můžete i vy přesunout do Rakouska. Vydáme se po mých stopách a začínáme prvním dnem, který nebyl zrovna příjemný.

Kousek mého života 2.4

13. září 2016 v 17:22 | Karamelka |  Kousek mého života
Předsudky jsou všude kolem nás a mě začínají, čím dál tím více vadit. Vadí mi, protože se pomocí předsudků uráží, protože se odsuzuje, protože se nedávají šance. Proč vůbec předsudky existují? Proč jsme tak zlí lidé?

Pavilon Anthropos

12. září 2016 v 4:55 | Karamelka |  ...muzea
Pavilon Antropos spadá pod Moravské zemké muzeum v Brně a je slavný stálou expozicí, ve které se nachází mamut. Jelikož jsem z Moravy, tak jsme se základní školou Antropos navštívili, ale už je to nějaký ten pátek... a tak jsme si s kamarádem, spolužákem ze základní školy, řekli, že bychom mohli toto muzeum navštívit. Nebyla jsem proti, a tak jsme vyrazili společně na výlet.

Dlouhé stíny

11. září 2016 v 8:42 | Mišule |  Svět knih
Originální název: Tumbleweeds
Český název: Dlouhé stíny
Žánr: beletrie - společenské romány
Autor: Meachamová Leila
Nakladatelství: Knižní klub 2013
Počet stran: 400

Stručný obsah knihy:
Strhující příběh o lásce, oddanosti a vnitřním odhodlání. Osud vrhá dlouhé stíny na osudy lidí, jejichž životy jsou nerozlučitelně propojené.
S vypravěčským mistrostvím autorka zachytila milostný trojúhelník.
Nový bestseller sleduje tři přátelé od jejich dětství přes roky dospívání až do dospělosti. Stáváme se svědky jejich úspěchů i dramatických zvratů. Po letech se Cathy, Trey a John znovu shledávají…

Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy

10. září 2016 v 12:55 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: Vampyrismus in Cultural history of Europe
Český název: Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy
Žánr: populárně naučná - mytologie, záhady
Autor: Giuseppe Maiello
Nakladatelství: Lidové noviny 2005
Počet stran: 192

Stručný obsah knihy:
Tento historický přehled přináší celkový pohled na mezinárodní fenomén vampyrismu, zastavuje se u názorů průkopníků "vampyrologie", nastiňuje vztahy mezi revenantem, upírem, morou a vlkodlakem a na závěr shrnuje současné teorie o původu vampyrismu, včetně možných spojení se šamanismem. Výklad není zatížen zbytečnými odbočkami a čte se lépe než leckterý "horor"

Stránská skála

9. září 2016 v 18:48 | Karamelka |  ...cestování s Ennie
Po prozkoumání štol jsme se s Ennie vydaly na Stránskou skálu na vyhlídku. Je to krásná procházka po louce, kde všude lítaly motýlci a různí brouci... ale ten výhled. Bylo poznat, že jste ve městě, protože bylo vidět na průmyslovou část Brna.

Únik ze světa reality 6.8

8. září 2016 v 16:25 | Karamelka |  ...únik ze světa reality
Druhého září jsem byla dát do knihkupectví potvrzení o studiu, abych tam mohla chodit i nadále na brigádu... no, ale neodešla jsem s prázdnou. Původně jsem chtěla jednu knihu, tu jsem opravdu chtěla, ale nakonec jsem si koupila i druhou knihu. A tak se moje knihovnička opět plní.

Stránská skála - štoly

7. září 2016 v 15:16 | Karamelka |  ...cestování s Ennie
O prázdninách jsme s Ennie nezůstaly pozadu a vyrazily také na výlet. Rozhodly jsme se poznat další zajímavé místo ve městě Brně. Vybraly jsme si Stránskou skálu, ale hlavně štoly, které se zde nachází. Štoly si můžete prohlédnout v tomto článku, Stránskou skálu si budete moci prohlédnout v článku druhém.