Říjen 2016

Památník písemnictví na Moravě

31. října 2016 v 8:36 | Karamelka |  ...cestování s Ennie
V září, když byl svátek, jsme s Ennie podnikly společně výlet do Památníku písemnictví na Moravě, kde má svou expozici muzeum Brněnska. Kromě této expozice tam najdete nádherou knihu... ale to předbíhám. Nejdříve jsme navštívily výstavu Knihy a víno, kam jdete bez průvodce. Poté jsme se vydaly na prohlídkovou trasu.

Krásná katastrofa

30. října 2016 v 9:22 | Mišule |  Svět knih
Originální název: Beatiful Disaster
Český název: Krásná katastrofa
Díl: 1.
Žánr: beletrie - společenské romány
Autor: Jamie McGuire
Nakladatelství: Fortuna Libri 2013
Počet stran: 376

Stručný obsah knihy:
Strhující milostný příběh
Ona nepije ani nenadává a ve skříni má spoustu seriózních svetříků. Abby věří, že si dokázala vybudovat dostatečnou vzdálenost mezi sebou a svou temnou minulostí, ale když se svou nejlepší kamarádkou dorazí na univerzitu, její cestu k novému začátku zkříží rebel a polykač holek na jednu noc, Travis Madox. Urostlý, potetovaný hezoun je to poslední, co Abby potřebuje…
On tráví noci vyděláváním peněz na zakázaných zápasech a holky střídá častěji než ponožky. Do Abbyina života se vetře trikem - nabídne jí sázku, že měsíc vydrží bez sexu - když ona s ním ten měsíc bude bydlet. Ať tak či onak, Travis netuší, do jak těžkého zápasu se pustil.

Ukaž, co děláš!

29. října 2016 v 11:10 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: Show your work! - 10 ways to share your creativity and get discovered
Český název: Ukaž, co děláš! - 10 způsobů, jak sdílet svou kreativitu a nechat se objevit
Žánr: literatura naučná - osobní rozvoj a styl
Autor: Austin Kleon
Nakladatelství: Jan Melvik 2014
Počet stran: 224

Stručný obsah knihy:
Deset způsobů, jak se dělit o svou kreativitu a nechat se objevit. Byl-li bestseller Kraď jako umělec o vypůjčování si vlivu druhých, tato knížka učí, jak ovlivňovat druhé, aby si půjčovali od vás. Klíčem je proces, nikoli produkt. Sdílejte něco malého každý den (ale nezměňte se v lidský spam). Uchovejte si mysl amatéra - jeho možnosti jsou neomezené. Buďte spojka, učitel, otevřený uzel. Nekřečkujte. Ukaž, co děláš! ukazuje v deseti nových principech, že musíte být otevření, štědří a stateční - umělci, od nichž budou krást jiní umělci. Austin Kleon přesvědčí i ty, jimž vadí nutnost propagovat a prodávat sám sebe a nechtějí se zpronevěřit svým zásadám, ale přitom by rádi představili svou práci i celý proces tvoření. Je to kniha o self-promotion pro tvůrce, kteří se tak trochu stydí chlubit se vlastním peřím.

Cestou necestou 4.2

27. října 2016 v 8:44 | Karamelka |  ...cestou necestou
I když chodím několikrát do týdne na procházky díky štěňátku, tak si nenosím foťák, neboť ho hlídat a ještě fotit je těžké. Ale zkusila jsem to... vzala jsem si foťák a několik fotek vyfotila, také jsem chtěla i vyfotit to naše zlobidlo, abychom měli nějaké pěkné fotky. Fotky Rokyho použiji v jiném článku, a tak v tomto článku můžete vidět podzimní přírodu :))


Únik ze světa reality 7.2

26. října 2016 v 20:04 | Karamelka |  ...únik ze světa reality
V rámci školy jsem měla přednášku o ediční činnosti, kde nám vyučující ukazovala a doporučovala knihy. Jelikož mě tento předmět baví a navíc mě český jazyk zajímá, rozhodla jsem se po některých knihách podívat. Zklamalo mne, že některé se již neprodávají, neplánuje se ani dotisk, a tak jsem si postěžovala Ennie a víte co? Ona mi našla, že jedné knihy se plánuje dotisk a bude vycházet koncem října. No není skvělá? Je. A navíc je to kniha, o kterou jsem měla největší zájem... ale to není tématem tohoto článku.

Deník vysokoškoláka - třídenní zkušenost

25. října 2016 v 12:38 | Karamelka |  Deník vysokoškoláka
18. října 2016 - Než začnu psát, o co se jedná, trochu vám přiblížím svou situaci. Při zapisování předmětů jsem si zapsala jeden, který má anglicky psaný název, ale žádné informace u něj, nakonec jsem si jej odhlásila… ale když jsme nastoupili do školy, spolužačka mne přemluvila, abych si ten předmět zapsala, že jej má také. Řekla jsem si, tak jo, a zapsala si ho. Po první přednášce si ho skoro všichni odhlásili a já tam zůstala s dalšími třemi hrdiny, co jsme si tento předmět nechali. Spolužačka, co mne přemluvila, si jej samozřejmě odhlásila a já tam zůstala z druhého ročníku sama.

Salzburg - Museum of Natural History and Technology

24. října 2016 v 10:25 | Karamelka |  ...Rakousko
Salzburg je město, kde by člověk potřeboval celý den na projití, navštívění zajímavých míst a ještě by to bylo málo. My jsme stihli navštívit pouze muzeum, ale to bylo muzeum! Byla jsem z něj naprosto uchvácená a nadšená. Ale ještě než jsme vstoupili do muzea, měli jsme možnost vidět hrad a také most, kde byly zámky.

Hříšná touha

23. října 2016 v 9:45 | Mišule |  Svět knih
Originální název: Hříšná touha
Český název: Hříšná touha
Žánr: děti nad 10 let - romány, povídky, příběhy
Autor: Lenka Lanczová
Nakladatelství: Víkend 2006
Počet stran: 286

Stručný obsah knihy:
V románu Lenky Lanczové nechybí nic, co patří k životu současných studentů - problémy se školou, starosti s maturitou, muzika, přátelství, malé i větší zrady, touhy, pády, úlety a samozřejmě a především láska.
Tu velkou, opravdovou, prožívá Daniel, hlavní hrdina knihy, spolu se Sárou. Čtyři roky chodili na společné gymnázium, každý však do jiné třídy, a čtyři roky se míjeli.
Dan má spoustu kamarádů, kamarádek, zájmů a zálib - a především hudbu, pro kterou žije, a kromě toho, že si ho dívka jeho snů nevšímá, mu dohromady nic nechybí. Na konci čtvrtého ročníku se však přihodí něco, v co už ani nedoufal.
Sára, trochu povýšená a introvertní, naproti tomu žádná přátelství nevyhledává, už proto, že je "zadaná", a jediné, po čem opravdu touží, je dostat se na vysokou školu, aby tak mohla změnit svůj život. Možnost změny však přichází ještě dřív.
Jenže ono to není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. HŘÍŠNÁ TOUHA je příběhem jedné velké lásky a nikdy nekončící touhy milovat a být milován.

Kraď jako umělec

22. října 2016 v 10:10 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: Steal like an artist - 10 things nobody told you about being creative
Český název: Kraď jako umělec - 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě
Žánr: literatura naučná - osobní rozvoj a styl
Autor: Austin Kleon
Nakladatelství: Jan Melvin 2012
Počet stran: 148

Stručný obsah knihy:
Kraď jako umělec je inspirativní knížkou o kreativitě v digitální éře. Najdeš v ní deset zásadních principů, které ti pomůžou objevit tvé umělecké já a žit skutečně tvůrčím životem. Nic není originální. Proto se nestyď za to, kde hledáš inspiraci. Uč se řemeslu na práci jiných. Objev svůj vlastní rukopis tím, že budeš upravovat a vylepšovat to co už tu je.
Nechej se vláčet svou vášní - co teď vypadá jako koníček, se jednou může stát povoláním. Zapomeň na staré klišé, že se máš věnovat tomu, čemu rozumíš - namísto toho prostě napiš takovou knížku, kterou chceš číst, a natoč takový film, který chceš vidět. A hlavně: zůstaň nad věcí, nespadni do dluhů, neboj se žít spořádaný a nudný všední život - a vynahrazuj si to odvážným divočením ve své fantazii a ve svém díle.

Únik ze světa reality 7.1

21. října 2016 v 12:22 | Karamelka |  ...únik ze světa reality
Nejnovějším přírůstkem je kniha, která má v sobě knihy dvě. Ta druhá kniha je takový bonus, neboť jsem chtěla hlavně přečíst si knihu Carmilla. Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo má rád upíry, neboť bez této upírky by nevznikl ani Drácula.

Hrad Hohenwerfen

20. října 2016 v 14:58 | Karamelka |  ...Rakousko
Dalším navštíveným místem v zahraničí se stal hrad Hohenwerfen, který jste mohli vidět již v článku zde, neboť když se stoupalo k jeskyni, byl na něj krásný výhled.

Zaparkovat se dá pod hradem a máte dvě možnosti, buď se vydáte k hradu pěšky či se svezete zubačkou, která jede od parkoviště. Je to pouze na vás, jestli se cítíte na výstup.

Moje zkušenosti s Mixit

18. října 2016 v 18:58 | Karamelka |  Moje zkušenosti s...
"Namíchej si svoje müsli."

S Mixiti jsem měla již kladné zkušenosti, a tak jsme se s kamarádkami domluvily a objednala si každá dle své chuti. Díky tomu, že jsme měly více jak šest tubusů, jsme měly poštovné zdarma.

Botanická zahrada

17. října 2016 v 8:54 | Karamelka |  ...cestování s Ennie
Již dlouho jsme s Ennie nenavštívily botanickou zahradu, a tak jsme to musely napravit a stihly jsme to ještě o prázdinách. Bohužel mně se vybil foťák, a tak mám jen pár fotek... ale fotila jsem něco i na mobil, ale to jsem nepodepisovala.

Dublin Street

16. října 2016 v 9:35 | Mišule |  Svět knih
Originální název: On Dublin Street
Český název: Dublin Street
Díl: 1.
Žánr: beletrie - romantika
Autor: Samantha Young
Nakladatelství: Ikar 2013
Počet stran: 336

Stručný obsah knihy:
Joss se snaží utéct před svou tragickou minulostí, a tak se přestěhuje z USA do Skotska. Protože se zatvrzele vyhýbá jakýmkoliv vztahům, nikdo nemůže ani tušit, jak velký žal v sobě dusí a s jakými démony musí denně bojovat. Pak ale potkává Bradena, úspěšného a pekelně přitažlivého muže, který vždy dostane, co chce. A Braden chce Joss. Když však zjistí, že tu představa vztahu děsí, navrhne jí dohodu, která by uspokojila jejich vzájemnou spalující přitažlivost. Tvrdohlavý Skot však chce brzy víc než jen sex a Joss zpanikaří. Představa, že by někdo pronikl do útrob její duše, je pro ní totiž naprosto nepřípustná.

Šmoulové - filmový příběh

15. října 2016 v 10:10 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: The Smurfs, Movie Novelization
Český název: Šmoulové - filmový příběh
Žánr: pro děti a mláděž
Autor: Pierre Culliford (Peyo)
Nakladatelství: Albatros 2011
Počet stran: 176

Stručný obsah knihy:
Přichází svátek Modrého měsíce - nejšmoulovatější den, vlastně noc v roce. Všichni se nedočkavě těší na jeho oslavu! Nešika se naneštěstí dopustí drobné chyby, která přivede v předvečer svátku čaroděje Gargamela do šmoulí vesničky! Šmoulové se dávají na útěk, aby si zachránili život. Kouzlo modrého měsíce vytvoří v zemi průchod, kterým šmoulové projdou a na druhé straně vyskočí v podivném novém světě… Spolu s nimi však i zlý Gardamel a jeho podlý kocour Azrael. Šmoulové naštěstí narazí na vlídné manžele Winslowovy a ti jim nabídnou ve šmoulovatě rozlehlém městě New York bezpečné útočiště. Dokáže Taťka Šmoula vyšmoulit modrý měsíc a dostat šmouly zpátky domů dříve, než se jich zmocní Gagamel?

Neboj se být svůj

12. října 2016 v 16:12 | Karamelka |  témata týdne
V dnešní době je těžké být svůj… anebo ne? Když jde po ulici slečna s modrými vlasy, sandály a dlouhým červeným kabátem… každý se na ni podívá a řekne si, "Co to je?" Ale ona je pouze svá, je sama sebou. Ona má tu odvahu být svá. To jen my ostatní jsme se připojili ke stádu ovcí a děláme, že tam patříme, a že nám je tak dobře… ale to je lež! Závidíme lidem, co jsou sami sebou, odsuzujeme je, aby jim bylo hůře… aby se necítili dobře, protože závist je pěkná potvora. Namlouváme si, že tohle jsme my, a že tohle jsme vždycky chtěli, ale zapomínáme na ty dětské sny, zapomínáme, kým skutečně jsme.

Není těžké být sám sebou, ale je těžké najít tu odvahu k tomu. Sami sebou jsme, když nás nikdo nepozoruje, aby nás nemohl odsoudit, čehož se bojíme nejvíce. Neustále musíme přemýšlet o tom, co si o nás myslí druzí… proč? Proč se tak děje?

Poslední dobou nacházím sebe sama a je mi jedno, co si myslí ostatní. Začínám vystupovat z davu, neboť mě to tam už nebaví… chci být sama sebou, chci dělat své věci… a i když slýchám negativní ohlasy, smějí se mi, ale mně je to jedno… tohle je můj život a já našla odvahu být svá. Našla jsem sílu a otočila se proti proudu. Jsou chvíle, kdy mám chuť se otočit zpět a jít po proudu, protože je to jednodušší, ale vždy si vzpomenu, že jsem to nebyla já a tomu už nechci čelit. Nechci znovu zažít ten pocit, že žiji život někoho jiného… chci žít svůj vlastní život, psát kapitoly svého života. I když udělám chybu, napíšu ji do vlastní knihy, protože i ta chyba mě někam posouvá. Konečně mám pocit, že žiji!

Liechtensteinklamm

11. října 2016 v 7:14 | Karamelka |  ...Rakousko
Další místo, které jsme navštívili na dovolené, byla v překladu Lichtenštejnská soutěska, od které popravdě jsem čekala více. Již dříve jsme byli v soutěsce v Rakousku a tam se mi líbilo více, neboť byla jednosměrná. Vracelo se jinudy a bylo to příjemnější, než se vyhýbat na úzkých schodech a "chodnících".

Zde byla cesta tam a zpět stejná a někdy to bylo opravdu zajímavé se vyhnout turistům s velkými batohy či dětmi na zádech, neboť oni nemohli chvilku počkat. I přes nával turistů a ne vždy příjemných, soutěska je krásné místo, i když se mi zdálo, že je krátká.

Cvičák nanečisto

10. října 2016 v 14:22 | Karamelka |  Kousek mého života
Začátkem září jste si mohli přečíst článek o našem novém přírůstku do rodiny (článek zde) a já také napsala do článku, že občas něco nového napíšu... a tak se nyní můžete dozvědět o prvním dnu na cvičáku (fotky ze cvičáku nejsou, tam jsem se věnovala jen pejskovi).

Postel plná růží

9. října 2016 v 9:23 | Mišule |  Svět knih
Originální název: Postel plná růží
Český název: Postel plná růží
Žánr: knihy pro mláděž - dívčí román
Díl: 2.
Autor: Lenka Lanczová
Nakladatelství: Víkend 2011
Počet stran: 288

Stručný obsah knihy:
V románu POSTEL PLNÁ RŮŽÍ se znovu setkáváme s Nelou Fišerovou, hlavní hrdinkou příběhu HOŘKÁ CHUŤ LÁSKY, její kamarádkou, ustrašenou a nesamostatnou Lenkou, spolubydlícími na privátě, se všemi kamarády, spolužačkami
ze střední školy sociálních věcí, a nechybí tu ani Tomáš s Ondřejem, dva krásní
a správní kluci, které by chtěla každá holka: Bráchové si jsou k nerozeznání podobní, přesto však každý úplně jiný.
Osmnáctiletá Nela se díky nim ocitá v nezáviděníhodné životní situaci a neřeší jen problémy s blížící se maturitou a láskou, ale s celou svou budoucností.

Kladivo na čarodějnice

8. října 2016 v 9:10 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: Kladivo na čarodějnice
Český název: Kladivo na čarodějnice
Žánr: beletrie - historický román
Autor: Václav Kaplický
Nakladatelství: Československý spisovatel 1963
Počet stran: 338

Stručný obsah knihy:
Historický román z 80. let 17. století na severovýchodní Moravě, kde v této době řádila inkvizice, a došlo k hromadnému procesu s údajnými čarodějnicemi. Podkladem románu byl rozsáhlý archivní materiál z těchto let. Proces navenek předstíral tažení proti černé magii, ve skutečnosti sloužil k nestydatému obohacování inkvizitorů. Líčí drastické metody používané při výsleších apod. V centru stojí osud šumperského děkana Lautnera, který jako jediný kněz otevřeně vystoupil proti inkvizici.