Švadlena

29. dubna 2017 v 10:52 | Mišule |  Svět knih
Originální název: The dressmaker
Český název: Švadlena
Žánr: beletrie - společenské romány
Autor: Rosalie Ham
Nakladatelství: Mladá fronta, 2016
Počet stran: 248

Stručný obsah knihy:
Temně satirický román o lásce, mstě a módě 50. let Po dvaceti letech, které strávila jako švadlena v předních módních evropských salonech, se Tilly Dunnageová vrací do malého australského městečka, z nějž musela v dětství prchnout. Hodlá se podívat za nemocnou matkou a zase odjet. Nakonec se však Tilly rozhodne zůstat, a přestože je stále vyděděncem, luxusním a okázalým róbám z její dílny nedokážou upjaté ženy z Dungataru odolat. Díky krejčovskému umění, přátelství se seržantem Farratem i počínajícímu vztahu s Teddym, na jehož rodinu se ostatní dívají skrz prsty podobně jako na tu její, ji místní mezi sebe, i když se zdráháním, nakonec přijmou. Spolu se závistí a řevnivostí, které vyvolávají v městečku její šaty, však vyplouvají na povrch i staré křivdy a začíná být zřejmé, že Tilly tajně spřádá plán pomsty. Pomsty těm, kteří jí ublížili...


Můj názor:
Tuto knihu jsem si půjčila při své poslední návštěvě v knihovně, kdy jsem ji navštívila s kamarádkou, abychom půjčila knížky nejen mému dědovi, ale i já sobě. Na tuhle knihu jsem narazila až na konci své návštěvy mezi vrácenými knihami.

Zaujala mě nejen zajímavá obálka knihy, ale také lákající upoutávající věta dole na obálce, že jde o román o lásce, pomstě a exkluzivní módě 50. let.

Kniha má v sobě cosi zvláštního a zajímavého! Dobře a rychle se četla, jen bylo docela obtížné se vyznat ve všech těch jménech celého městečka, jelikož každé jméno mělo svoji určitou roli v průběhu děje.

Hlavní hrdinka Tilly, jak se nechala přejmenovat, to nemá ve svém životě jednoduché. Pro mě to byla především silná žena, která měla odvahu a nebála se, ale také výborně rozuměla módě a šití šatů. Když se vrátila do svého rodného městečka, musela se postarat o svou nemocnou matku a zůstala s ní v domku na kopci. Ji, její matku a ani rodinu Teddyho neměli lidé v městečku rádi, Tilly neřekli jinak než čarodějnice nebo vražedkyně!

A tak to neměla ani jedna jednoduché, natož že se Tilly skutečnou pravdu dovídala až teď po tolika letech! Takové rodiče, spolužáky a ani sousedy jako měla Tilly, bych nechtěla mít, proto se ani nedivím, že se všem až tak krutě pomstila! Její matka začala opravdu dokonalý plán, který vytřel zrak všem, kteří zůstali ještě po tom všem naživu…!

Konec byl pro mě až překvapivý! A tak jsem neváhala a po přečtení se koukla i na film…Byl trochu odlišný v některých věcech, ale alespoň jsem měla větší představu o tom, jak to doopravdy vypadalo! Kniha pro mě byla něčím jiným, než jsem čekala, ale rozhodně stála za přečtení! Nikdy bych nechtěla zažít, to co Tilly, ale tu lásku s Teddym jsem jí přála, protože si ji zasloužila!

Úryvek:
1. kapitola, str. 11

"Ví někdo, že máš přijet Myrtle?" vyzvídal.
"Jmenuju se Tilly," odvětila. "Co nevidět se to dozvědí všichni."
Otočila hlavu a v mlhavé záři měsíce pohlédla seržantu Farratovi do dychtivé tváře. "Jak se má moje máma?" zeptala se.
Otevřel dveře auta. "Tvoje máma…už poslední dobou nevychází," řekl a vystoupil z vozu. Mlha povalující se kolem verandy se vlnila jako kanýry na sukni, když skrz ni s Tillyinými kufry v rukou procházel. Pak uchopil těžký zaoblený kryt. "Máš krásný šicí stroj, Tilly," poznamenal.
"Jsem švadlena a šiju šaty, seržante Farrate." Otevřela zadní vchod.

 


Komentáře

1 Karamelka Karamelka | Web | 29. dubna 2017 v 10:58 | Reagovat

setkání s touto knihou byl asi osud ;-) a je moc dobře, že se ti líbila :-) zní opravdu zajímavě :-)

2 Veronika Veronika | Web | 30. dubna 2017 v 14:23 | Reagovat

Já tedy viděla film a moc se mi líbil, do knihy jsem se ještě nepustila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama