Trhlina v čase

6. května 2017 v 9:00 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: The Gap of Time: The Winter´s Tale Retold
Český název: Trhlina v čase
Žánr: beletrie - román
Autor: Jeanette Winterson
Nakladatelství: Práh 2015
Počet stran: 296

Stručný obsah knihy:
Pozdní hra Williama Shakespeara Zimní pohádka je proslulá mimo jiné umístěním Čech na břeh moře. Líčí chorobnou žárlivost sicilského vladaře Leonta, který choť Hermionu podezírá z toho, že otěhotněla s jeho nejlepším přítelem Polixenem.

V úvodním svazku cyklu shakespearovských adaptací pro třetí tisíciletí přenáší autorova krajanka Jeanette Wintersonová motivy tohoto divadelního evergreenu do soudobého vystresovaného Londýna a do města New Bohemia na neklidném americkém Jihu. Její verze příběhu nazvaná TRHLINA V ČASE proplétá klukovské přátelství s mamonem a snobismus s výdobytky počítačových technologií, díky nimž se i sám Čas stává právoplatným hráčem a vysílá na scénu třeba divotvorný automobil z filmu Návrat do budoucnosti. Zásluhou autorčina dlouholetého zájmu o poetiku cestování časoprostorem zvýrazňuje nové uchopení látky nejen devastující účinky zaslepené zloby, ale i kouzlo lásky a ctnost trpělivosti.


Můj názor:
Zklamání. Kdyby se mne někdo zeptal, jak bych definovala jedním slovem tuto knihu, řekla bych, že zklamání. Dokonce koncem knihy jsem se musela nutit, abych ji dočetla, protože nerada nedočítám knihy.

Knihu jsem si našla na Databázi knih, že se zabývá tématem homosexuality, a tak jsem si ji vypůjčila v knihovně. Ale po pravdě toto téma tam není rozebírané. Ano, je tam zkušenost v dětství hlavního hrdiny, ale to bylo vše. Ale to nebyl hlavní důvod mého zklamání, kniha mne příliš nebavila a nebyl tu můj šálek. Styl psaní autorky mi nesedl, nesedla mi celá kniha a já byla ráda, ulevilo se mi, když jsem knihu dočetla a mohla ji do knihovny vrátit.

Úryvek:
Tony čekal u vchodu do terminálu 5. Leo mu podal pas a tašku. "Plenky. Kojenecké mléko. Krém na opruzeniny. Prostě všechny tyhle sračky. Přebalit dítě umíte, ne? A jestli ne, někdo v letadle vám pomůže. Poslal jsem vám esemesku s Xenovou adresou a telefonem. Zpáteční letenku máte na pondělí. Zavolejte mi, kdyby nastaly nějaké potíže. A už běžte - za hodinu vám to letí."

Str. 123, Na cizí půdu
 


Komentáře

1 Tina Tina | Web | 6. května 2017 v 11:11 | Reagovat

O tejto knihe som už tuším niekde počula, ale neviem si vybaviť kde a ani čo to bolo. Tiež mám rovnaký problém, nerada nechávam nedočítané knihy, aj keď ma nebavia alebo mi nesadnú, vždy ich dočítam a skôr je to také dočítanie, že ku koncu už skôro vôbec ani neviem, o čo tam išlo. Ak sa mám priznať, z popisu ma táto kniha vôbec neupútala, možno keby som prečítala zopár strán...no ale ťažko povedať :)

2 Simona Simona | Web | 7. května 2017 v 18:10 | Reagovat

No, knihu jsem viděla, ale díky za recenzi, zůstane u dívání....

3 Ennie Ennie | Web | 9. května 2017 v 14:04 | Reagovat

Taky jsem byla docela zklamaná a to jsem knihu četla s jiným očekáváním než ty. Také mi nesedl styl autorky.

4 Mišule Mišule | E-mail | 10. května 2017 v 19:59 | Reagovat

To mě mrzí..je to škoda, ale bohužel ne všechny knihy jsou nad naše očekávání. Snad ta další do které se pustíš, bude lepší a potěší tě! :-) Ale ani já nerada odkládám nedočtenou knihu, ale v poslední době mě přijde, že si mi líbí snad všechno, co čtu, což je trochu divné až děsivé! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama