Divočina

19. července 2017 v 21:26 | Mišule |  Svět knih
Originální název: Wild
Český název: Divočina
Žánr: beletrie pro dospělé - bibliografické romány
Autor: Strayedová Cheryl
Nakladatelství: Ikar 2013
Počet stran: 400

Stručný obsah knihy:
Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť. V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše.
Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.
Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství.


Můj názor:
Tuto knihu jsem si chtěla půjčit v knihovně, když jsem byla naposledy s kamarádkou, ale neměli ji a tak byla kamarádka tak hodná, že mi ji půjčila u nich ve fakultní knihovně!

Kniha má dvojí vydání, jedno je s filmovou obálkou a druhá je s velkou botou, jelikož kniha je hlavně o cestování.

Pro mě kniha byla zajímavým čtením, kdy jsem vlastně četla o dívce, která se vydala sama na pacifickou hřebenovku, aby vlastně našla sama sebe potom, co ji zemřela maminka, rozvedla se a její zbytek rodiny se rozpadl. Její dobrodružná cesta nebyla rozhodně jednoduchá, kdekoliv na ni číhalo nějaké nebezpečí a také potkávala různá zvířata žijící v samotné přírodě.

Občas jsem se u příběhu také zasmála, někdy mi i nahánělo strach, jak vlastně ta situace dopadne a také jsem čekala, zda to Cheryl vzdá či nikoliv a vydrží až do samotného konce své naplánované cesty. Po svém putování na stezce poznala mnoho nového, hlavně se spřátelila s lidmi, kteří se vydali na stejnou cestu jako Cheryl. Sama také bojovala se svými pocity a musela se vypořádat se svou nehezkou minulostí. Také jsem čekala, zda by se třeba Cheryl v průběhu svého cestování nezamilovala, ale to se nestalo.

Na druhou stranu se mi, ale nelíbilo to, jak Cheryl pálila knihy, které četla na hřebenovce. Buď je tedy si neměla nechávat posílat v balíkách s potravinami a penězi, nebo to měla ještě více překonat a nechat si je. Určitě jich bylo škoda, když jich bylo tolik!

Cheryl jsem obdivovala za to, jak se vypadala sama cestovat, její příběh byl zajímavý ze všech pohledů, akorát konec mi přišel nějaký až moc rychlý. Občas příběh nešetřil detaily, ale na konci jakoby trochu ubral.

Ale pokud máte rádi cestování s příběhem, určitě kniha není špatná k oddechovému přečtení!

Úryvek:
12. kapitola, str. 256

"Myslím, že potřebuješ nový boty," prohlásil, když jsem mu ukázala nohy, stejně jako před ním Greg a Brent.
"Ale já si je koupit nemůžu. Nemám na ně peníze," řekla jsem mu; už jsem se to ani nestyděla přiznat.
"Kdes je koupila?" ptal se Rex.
"V REI."
"No, tak tam zavolej. Poskytujou záruku spokojenosti. Oni ti je zadarmo vymění."
"Vážně?"
"Mají i telefonní číslo s předvolbou 1-800, takže tě to nebude nic stát."
 


Komentáře

1 Karamelka Karamelka | Web | 23. července 2017 v 2:38 | Reagovat

nevím, zda se ke knize dostanu, mám toho hodně :-D ale zní to hezky, možná se podívám alespoň na film :-)

2 Zuzulet Zuzulet | Web | 23. července 2017 v 17:42 | Reagovat

Taký by som aj ja rada prečítala :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama