Dolores Claiborneová

8. července 2017 v 17:26 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: Dolores Claiborne
Český název: Dolores Claiborneová
Žánr: beletrie - thriller
Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta, 2010
Počet stran: 224

Stručný obsah knihy:
Dolores Claiborneová žije na vesnici na malém ostrově Little Tall a těžce si vydělává na živobytí jako hospodyně u bohaté Very Donovanové, která tam každoročně jezdí na letní sezónu do svého domu. Přizpůsobivá Dolores si zvyká i na Veřinu panovačnost a obě ženy spolu časem začnou poměrně dobře vycházet. Když stará a nemocná Vera po letech zemře a odkáže veškerý majetek Dolores, vesničané si myslí, že ji Dolores zabila. Ta v poutavé zpovědi na policii vraždu Very odmítá, ale při výslechu vyjdou najevo jiné temné okolnosti z pohnutého života hlavní hrdinky. Neuvěřitelně poutavý Kingův román, psaný jako monolog životem pronásledované ženy, se tak trochu vymyká ostatní Kingově tvorbě. Obvyklé tajemno tu zastupuje pouze zatmění Slunce, které sehrálo v příběhu významnou roli.


Můj názor:
Celý děj knihy vypráví Dolores a přitom se postupně přiznává ke špatnostem, které provedla během svého života a také mluví o špatnostech, které byly provedeny jejím manželem.

Díky tomu, že Dolores začala úplně od začátku, chápeme její zločin vůči manželovi. Rozumíme, proč to udělala. Pouze chránila svou dceru, kterou sice tak nějak již ztratila, ale nechtěla o ni přijít úplně. Chápeme, že už nechtěla být bita a chtěla žít už klidný život.

Postupně poznáváme i život Very a odhalujeme její temné tajemství. Dokonce se i u této zpovědi zasmějeme, když si ty dvě vyváděly různé naschvály.

Mě osobně kniha překvapila, nevěděla jsem, co od ní čekat. Nejdříve jsem si myslela, že mne bude nudit číst zpověď jedné starší dámy, ale naopak… kniha mne bavila. Líbilo se mi, jak dokázal autor zachytit myšlenkové pochody hlavní postavy. Doporučuji těm, kteří mají rádi horory, ale také by se to mohlo líbit těm, kteří mají rádi detektivky.

Úryvek:
Už tak toho mám na svědomí dost; a na duši asi taky. Ale ještě něco vám řeknu, všem třem, a jestli jste byli hluchý ke všemu, poslechněte si aspoň tohle: všechno, co jsem udělala, jsem dělala z lásky… z lásky, kterou cítí vlastní matka ke svejm dětem.

Str. 213
 


Komentáře

1 Mišule Mišule | E-mail | 8. července 2017 v 23:24 | Reagovat

Jsem ráda, že se ti kniha líbila a překvapila tě! Snad i další knihy do kterých se pustíš v budoucnu od tohoto autora se ti budou také líbit a nezklamou tě! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama