Muž jménem Ove

24. září 2017 v 10:08 | Mišule |  Svět knih
Originální název: En man som heter Ove
Český název: Muž jménem Ove
Žánr: beletrie pro dospělé - humor, satira
Autor: Fredrik Backman
Nakladatelství: Host 2015
Počet stran: 333

Stručný obsah knihy:
Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety - což on sám považuje za převrat, ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí - začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.


Můj názor:
Tuto knihu jsem si přečetla ve své čtečce, kdy jsem na ni narazila při jednom z mých stahovacích záchvatů. Bohužel mě mrzelo, že jsem ji četla tak dlouho, jelikož jsem ji začala číst na začátku svého zkouškového období a ukončení školy. Ale naopak jsem si čtení knihy užívala a jsem ráda, že jsem si ji přečetla!

Kniha je plná nejen emocí, ale také se u ní člověk zasměje a uvědomí si vlastně, jaké to je nejen když ztratí svoji nejbližší osobu, ale také že je zapotřebí si toho života vážit.

Každý z nás má určitou povahu, která tu osobu charakterizuje a v této knize hlavním hrdinou byl Ove, starší pán, který působil jako mrzutý a zahořklý, ale v průběhu čtení na něj zajisté změníte názor. Já to tak měla a nakonec jsem byla ráda, za to jaký Ove byl a ještě jsem si jej oblíbila! Ove nebyl jen pečlivý, pořádný, ale také rád dodržoval určitá pravidla a byl také tou osobou, která se ráda hádala a měla poslední slovo.

Ove neměl zrovna šťastné dětství, přišel o maminku a poté i o otce a ještě jako mladý se musel sám o sebe postarat, dokud jednoho dne nepotkal Soniah, svoji životní lásku a také svoji budoucí ženu. I když se každý divil, jak tihle dva, dvě protikladné osoby různé povahy, mohou být vůbec spolu a ještě třeba i tolik let.

Rodina Parvaneh vstoupila Ovemu do života komickým způsobem, kde tam už vlastně zůstala, ale ona (těhotná matka) i s jejím manželem byli milí a přátelští a jejich dcerky si Oveho oblíbily, nakonec až tak moc, že mu říkaly i dědečku, jelikož svého žádného neměly.

Ovemu se vlastně na konci příběhu splnil jeho životní sen, i když jsem konec příběhu nějak tak tušila, bylo mi líto, že byl vlastně takový, jaký byl! Ale myslím, že Muž jménem Ove nebude jedinou knihu od tohoto autora, kterou bych za svoje čtecí období přečetla!

Úryvek:
Muž jménem Ove a někdo v garáži
22. kapitola

Zevnitř garáže se ozvalo zaklepání.
"Co to bylo?" chtěla vědět Parvaneh a překvapeně si je prohlížela.
Oveho právě v tu chvíli obzvlášť zaujal kus asfaltu, který měl pod botou. Kocour se tvářil, že si začne pískat a pokusí se vytratit.
Z garáže se ozvalo znovu zaklepání.
"Haló?" hlasitě oslovila Parvaneh garážová vrata.
"Haló?" odpověděla garáž.
Parvaneh se vyděsila.
 


Komentáře

1 Karamelka Karamelka | Web | 24. září 2017 v 10:13 | Reagovat

víš, že se bude i natáčet film? :-) třeba by se ti také líbil ;-)

je vidět, že z knihy jsi nadšená a to je moc dobře :-) jsem ráda, že se ti líbila a ráda se k autorovi vrátíš :-)

2 Eliss Eliss | Web | 24. září 2017 v 18:28 | Reagovat

Tak tuhle si musím sehnat! :-)

3 sakay sakay | Web | 27. září 2017 v 20:51 | Reagovat

[1]: film je už natočenej a je supr :)

jinak na tohle jsem zrovna taky psala článek, je to fajnová knížka :) dost jsem se nasmála

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama