Tvář vody

22. července 2018 v 12:54 | Karamelka |  Svět knih
Originální název: The Shape of Water
Český název: Tvář vody
Žánr: literatura světová - fantasy, román
Autor: Daniel Kraus, Guillermo del Toro
Nakladatelství: Host 2018
Počet stran: 384

Stručný obsah knihy:
Příběh jako z jiného světa zasazený do Ameriky šedesátých let a odehrávající se na pozadí studené války.
Elisa žije osamělý život v malé špeluňce nad kinem Arcade v Baltimoru. Pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jedinou radostí pro ni je, když si před noční směnou vybírá, jaké střevíčky na podpatcích si obuje. Ale poté, co s kolegyní Zeldou odhalí utajovaný vládní experiment, se její dosavadní život navždy změní.
Tvář vody je neobvyklý a křehký příběh o lásce, svobodě, sebeúctě a rovnováze v přírodě, který zpracovali dva umělci ve dvou různých médiích.


Můj názor:
Tato kniha mne lákala, ale odkládala jsem její četbu… až když jsem se dozvěděla, že film vyhrál Nobelovu cenu, volba byla jasná. Nejdříve si přečtu knihu, a poté shlédnout film.

Děj mě pohltil hned od první strany a nemohla jsem knihu odložit. Vypráví o posedlosti, která nezná hranice a jde i přes mrtvoly. Ale také o oddanosti a lásce, která zachrání nejeden život.

Film se mi také líbil, ale nedokáže vyjádřit to, co Elisa prožívá, neboť je němá a psané slovo toho dokáže více. Knihu i film vřele doporučuji.

Úryvek:
Na Elisina záda zatlačí nějaká věc. Na ruku je příliš velká, ale pohybuje se tak, má dlaň a prsty. Druhá ji chytí za hrudník, pět drápů ji jen nepatrně poškrábe na prsou a břiše. Sevření je tak silné, že by ji mohlo rozdrtit. Ale namísto toho je zvedána, jemně, jako kdyby byla motýl, dokud se její hlava nevynoří. Zakašle do oblých svalů obrovského ramene a přitom pluje pozpátku do mělčí vody.

Str. 237,třicátá devátá kapitola - Kreativní taxidermie
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama