Proč? 13x proto

12. srpna 2018 v 12:12 | Mišule |  Svět knih
Originální název: Thirteen Reasons Why
Český název: Proč? 13x proto
Žánr: beletrie - pro děti a mládež
Autor: Jay Asher
Nakladatelství: Albatros 2009
Počet stran: 230

Stručný obsah knihy:
Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček - krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř… 7 magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové - jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo… proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů...


Můj názor:
I tuto knihu jsem si přečetla ve své čtečce a objevila jsem ji při jednom svém stahovacím procesu těch knih, které jsem měla v plánu si stáhnout.

Jelikož jsem měla ve škole konec školy a zkouškové období knihu jsem četla delší dobu a trochu mě mrzelo, že jsem na ni neměla víc času, jelikož autorův námět na tuto knihu nebyl zase až tak špatný. Ale obálka se k této knize rozhodně nehodí, zasloužila by jsi jinou!

Bylo mi nejen líto Claye, ale také všech, kteří obdrželi nahrávky, které udělala Hannah ještě před svojí smrtí a také ve mně zanechávaly takové zvláštní a smíšené pocity. Chvíli jsem si představovala, pokud by to bylo doopravdy, zda bych já je vůbec si poslechla...

Hannah byla mladá studentka, která spáchala sebevraždu, což je pro mě nepochopitelné, že se k tomu vůbec dokázala odhodlat, ale nebyla v tom sama. Její život ovlivnilo hned několik věcí a proto také těch sedm nahrávek, které byli určené každé blízké osobě v jejím životě, která jej ovlivnila. Na nich každá osoba také zjistila právě těch 13 důvodů, proč vůbec? Chudák Claye ji nestihl říct ani své malé tajemství…

Kniha měla pro mě zvláštní konec, který jsem ani nečekala, ale nebyla zase až tak špatná.

Prý existuje i seriál, který je skrze děj více propracovaný, ale ten jsem neviděla a přečetla jsem si prozatím jen tuhle knihu!

Úryvek:
Kazeta č. 3, str. 98
Strana B

"Dneska je ten den!" hlásila roztleskávačka…samozřejmě pořádně zvesela. "Vyzvedněte si dnes ve studentské kanceláři svý seznamky za Valentýnský dolárky."
První den v práci mě poslali do stánku, kde pracovala Hannah. Ukázala mi, jak přidávat do popcornu máslovou příchuť. Poradila mi, když přijde holka, do které jsem zamilovaný, abych nedával máslo do dolní poloviny kornoutu. Dotyčná si pak přijde v polovině filmu pro další. Kolem v tu chvíli nebude tolik lidí a budeme si spolu moct popovídat. Nikdy to ale neudělal. Protože to byla Hannah, o koho jsem se zajímal.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama