Letopisy Narnie

3. listopadu 2019 v 7:46 | Karamelka |  Povídání s knihami
Před třemi lety jsem pod stromečkem našla box série Letopisy Narnie, který jsem si přála. Měla jsem z něj opravdu radost, ty filmy mám ráda a chtěla jsem znát ten svět i knižně... a to trvalo skoro tři roky.


Když jsem začínala číst, setkala jsem se s různým pořadím knih. Netušila jsem tedy, jak vlastně tu sérii číst, protože na databázi knih je jiné pořadní, než je v boxíku. Rozhodla jsem se, ale jít postupně tak, jak to je poskládáno v boxu a jsem moc ráda, že jsem to tak udělala.

Jako první knihu jsem tedy přečetla Čarodějův synovec, kde se čtenář dozví, jak země Narnie vlastně vznikla. Dozví o první cestě do Narnie, pozná prvního panovníka a také zjistí, kde se vzala Bílá čarodějnice, která je důležitou postavou v další knize. Tou je Lev, čarodejnice a skříň. Kniha je velmi podobná filmu, a proto mi asi utíkala nejrychleji. Třetí knihou v pořadí, kterou jsem četla, je Kůň a jeho chlapec. Děj se odehrává za vlády králů Petra a Edmunda a královen Zuzany a Lucie. I když oni nejsou hlavními postavymi, vystupují v této knize. Po dočtení tohoto dílu jsem sáhla po knize Princ Kaspian, která je odlišná od filmu. Překvapilo mě, jaké velká rozdíly tam jsou. Za mě je jednoznačně lepší kniha :) Pak jsem pokračovala knihou Plavba Jitřního poutníka, která se také liší od filmu a je lepší než film. Tím filmová část končí, více natočeno nebylo a přitom ten svět zažívá další trable a dobrodružství.


Po Plavbě Jitřního poutníka jsem četla díl Stříbrná židle, který mi z celé série přijde nejslabší. Hlavními hrdiny je Eustance, kterého známe z předchozí knihy. On se do říše vrací se svou spolužačkou Jill, aby našli syna krále Kaspiana. Na Eustance jsem si zvykla z předchozího dílu a změnil se, ale Jill mi nebyla moc sympatická. Sedmá kniha Poslední bitva je závěrem celé série Letopisů Narnie a já se bála, jak to s tou říší dopadne. Moc se mi líbilo, že se do říše vrátili všichni... od prvního dílu až po šestý díl. Přišli zachránit Narnii, ale přitom zachránili sebe.

Celá série je úžasná a jsem moc ráda, že vím, jak vlastně Narnie vznikla. Vím více o Aslanovi, poznala jsem lépe Petra, Edmunda, Lucinku a také Zuzanu, která mne v posledním díle velmi zklamala, Eustance a jeho kamárdku Jill. Poznala jsem lépe Narniany :)
 


Komentáře

1 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 3. listopadu 2019 v 15:38 | Reagovat

Oni jsou totiž dva způsoby jak sérii číst. V knihovně máme proto od každé knihy dva kusy, abychom měli z jedné série jakoby dvě :-) narnii jsem jinak nečetla a číst ji ani nechci :-)

2 Natt Natt | Web | 5. listopadu 2019 v 17:48 | Reagovat

Letopisy Narnie je výborná sbírka knih. Já mám doma jednu velkou bichli obsahující všechny příběhy, tak jsem ani nepřemýšlela nad tím, jak to číst.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama