Svět knih

Prvok, šampón, Tečka a Karel

Neděle v 14:14 | Mišule
Originální název: Prvok, Šampón, Tečka a Karel
Český název: Prvok, Šampón, Tečka a Karel
Žánr: beletrie - česká a slovenská beletrie
Autor: Patrik Hartl
Nakladatelství: Bourdon, 2017
Počet stran: 235

Stručný obsah knihy:
Román vypráví s vtipným nadhledem příběh čtyř kamarádů, kteří si dvacet let po maturitě položí otázku, jestli žijí opravdu tak, jak chtěli, když jim bylo osmnáct. A protože si musí přiznat, že by sami ze sebe nejspíš byli zklamaní, nezbývá jim, než se rozhodnout, jestli s tím chtějí něco udělat.

Můj názor:
Právě také tuto knihu jsem dostala k Vánocům u babičky pod stromeček a stala se, tak druhou knihou přečtenou v tomto Novém roce. Na knihy tohoto autora jsem se se dívala již dříve u nás v knihovně, ale je na ně dlouhá čekací doba zatím, takže jsem se zmínila, že bych možná některou z nich mohla i vlastnit.

Dřívě jsem nechápala, proč právě tento název knihy, ale jde vlastně o jména hlavních hrdinů, o kterých je celý příběh. Čtyři kamarádi, kteří jsou dvacet let po maturitě, ale přátelé stále jsou, i když každý z nich je úplně jiný a rozdílný. Karel je napokraji zhroucení, když zjistí, že ho jeho žena podvedla s nejlepším kamarádem Šampónem. Šampón je vlastně dal společně i dohromady. Ale i Šampón se musel vypořádat s tím, že podvedl svého nejlepšího kamaráda, který s ním teď ani nemluví, ale také je dosti na ženské a ještě navíc má syna.

Naopak Prvok je šťastně ženatý, má tři dcery a čtvrté dítě je, co nevidět na světě. Ale tohle všechno není, to co on vlastně chce ani potom, co ho vyhodí z práce. A Tečka ve svém věku žije ještě stále s matkou, nemá přítelkyni a byl na misi v Afghánistánu.

Z počátku se zdá, že se nic nemůže vyřešit a být, tak jak má, ale nezačalo to všechnou vlastně tou hrou, která je napadla v opilosti po třídním srazu? Něco s ní začalo, něco už trvalo, ale rozhodně díky ní si mnoho věcí všichni čtyři vlastně uvědomili. Každý z nich je v určité chvíli sráč, ale kdo by nebyl, když neví, jak se má v určité chvíli vlastně chovat.

Na to, že paní v knihovně mi řekla, že knihy tohoto autora nejsou nic moc, já jsem rozhodně opačného názoru! Kniha se mi líbila od samotného začátku. Nic v ní nechybí, najde zde všechno od humoru, napětí přes hádky až k lásce a přátelství. A už teď se těším na další dvě vydané knihy tohoto autora, tedy až se uvolní pořadí v knihovně!

Úryvek:
6. kapitola, str. 55 - 56

To už se ovšem Prvok rozzářil.
"Tak si můžeme zahrát takovou hru! Dáme si úkol, a kdo před ním neuhne, postoupí do dalšího kola. A kdo uhne, je sráč."
Kluky to evidentně zaujalo a chvíli se jeden přes druhého bavili diskuzí, jak by taková hra mohla vypadat. Jako první se ozval Tečka.
"Dobře. Tak si představte, že by se někdo rřeba rozhodl vysvlíct v práci do naha. Jak ale dokáže, že to fakt udělal?"
Karlovi to bylo jasné hned.
"Natočí se na mobil!"
Prvok se při té představě rovnou začal těšit, jak by to asi probíhalo.

Zrzka se odhaluje

Sobota v 12:42 | Karamelka
Originální název: The Redhead Revealed
Český název: Zrzka se odhaluje
Díl: 2.
Žánr: beletrie - erotický román
Autor: Alice Clayton
Nakladatelství: Mladá fronta 2014
Počet stran: 250

Stručný obsah knihy:
Zrzce Grace jde všechno jako po másle. Zkouší svou vysněnou roli v muzikálu na Broadwayi a telefon jí zaplavují "žhavé" textovky a fotky od jejího miláčka Jacka Hamiltona, kluka, na kterého si brousí zuby snad každá ženská od západu po východ. Bože, vždyť Jack je filmová hvězda a na vrchol dokáže
neomylně dovést nejen Grace, ale i svou kariéru…
Co na tom, že Grace žije v New Yorku a Jack v Kalifornii? Jenže idyla netrvá dlouho. Vztah na dálku je pěkná dřina, stejně jako nutnost udržet ho před neodbytnými novináři pod pokličkou. Společných víkendů, byť sebevášnivějších, je žalostně málo a Jackovy fanynky? Tak ty jsou jako utržené ze řetězu - nedají mu chvilku pokoj. Kromě toho si na Grace už dlouho dělá zálusk její dávná láska Michael, jenž jí kdysi zlomil srdce a teď ji chce získat zpátky. A když se začne proslýchat, že Jackovy city k nádherné, nohaté bývalce dosud nevyhasly, Grace zapochybuje. Dokáže jejich vzájemné pouto vyvážit nevýhody vztahu na dálku, nebo dá Grace přednost klidu a jistotě, kterou jí nabízí Michael?

Po tvém boku

10. června 2018 v 19:10 | Mišule
Originální název: By your side
Český název: Po tvém boku
Žánr: beletrie pro děti - pro dívky
Autor: Kasie West
Nakladatelství: CooBoo, 2017
Počet stran: 312

Stručný obsah knihy:
Láska přijde, když to nejmíň čekáš!
Když Autumn zjistí, že zůstala zamčená v knihovně, myslí si, že už to nemůže být horší. Až do té chvíle, než přijde na to, že Dax tam skončil s ní. Autumn toho o Daxovi moc neví - prý je to samotář, a jednou se dokonce zapletl do nějaké bitky a skončil v polepšovně. Ale je si naopak jistá tím, že je asi tou poslední osobou, se kterou by chtěla někde zůstat celý víkend zamčená. A tak si prostě jen dokola připomíná, že je jen otázkou času, než si její přítel Jeff všimne, že ji nechal v knihovně, a vrátí se pro ni. Jenže Jeff se nevrátí. A tak musí Autumn jíst pár dní jen jídlo z automatu a bavit se s divným klukem. Naštěstí ale zjistí, že Dax není zas tak zvláštní a že si dobře rozumí. Dokonce víc, než si kdy Autumn s jakýmkoli jiným klukem rozuměla. Můžou ale jejich pocity přežít konec víkendu a návrat do jejich původních životů?

Justina a Julietta

9. června 2018 v 15:50 | Karamelka
Originální název: La Nouvelle Justine ou les Malheurs de la vertu / Histoire de Juliette ou les Prospérités du vice
Český název: Justina a Julietta
Žánr: literatura světová - román, erotika
Autor: Donatien Alphonse François de Sade
Nakladatelství: Levné knihy 2010
Počet stran: 200

Stručný obsah knihy:
Dva slavné texty markýze de Sade, Justina, čili Prokletí ctnosti, a Julieta, čili Slasti neřesti, významným způsobem poznamenaly vývoj světové literatury až do jedenadvacátého století. Jejich české překlady jsou oproti originálům sice značně pozměněné, jejich vliv na českou literaturu však nebyl nijak menší. Obscénní a násilnické sexuální scény tak nejsou zdaleka jediným, co četba těchto textů může i dnešnímu čtenáři přinést...

Sněží, sněží...

3. června 2018 v 10:10 | Mišule
Originální název: Let it snow
Český název: Sněží, sněží…
Žánr: beletrie pro dospělé - společenské romány
Autor: Green John, Johnsonová Maureen, Myracleová Lauren
Nakladatelství: Yoli 2015
Počet stran: 264

Stručný obsah knihy:
Sníh o Vánocích je hezká věc, ale čeho je moc, toho je příliš. Taková sněhová bouře umí zamíchat i těmi nejlepšími plány - a když k tomu ještě připočtete čtrnáct roztleskávaček, jedno miniprase a keramickou vesničku pro elfy, bylo by na rozpletení všech těch zmatků v městečku Gracetown skoro zapotřebí nějakého anděla! Tři vánoční příběhy o tom, že ne vždycky je to, oč stojíte, taky to pravé…

Kráska a zvíře – Román podle filmu

2. června 2018 v 10:10 | Karamelka
Originální název: Beauty and the Beast Novelization
Český název: Kráska a Zvíře - román podle filmu
Žánr: román
Autor: Elizabeth Rudnick
Nakladatelství: Egmont 2017
Počet stran: 264

Stručný obsah knihy:
Belle chce od života víc, než jí může malé městečko nabídnout. Svými názory, nezávislostí a láskou ke knihám vyčnívá z davu. Touží po dobrodružství, po životě vzrušujícím jako příběhy, které čte. Když Bellina otce uvězní netvor na svém zakletém hradě, její osud se navždy změní. Zaujme otcovo místo a tajně si přísahá, že uteče. Ale jak se Belle o zvířeti a jeho záhadném sídle dozvídá více, uvědomuje si, že příběh, který prožívá, skrývá větší tajemství, než jaká si kdy dokázala představit.

Ztracená naděje

20. května 2018 v 10:40 | Mišule
Originální název: Losing Hope
Český název: Ztracená naděje
Díl: 2.
Žánr: beletrie pro dospělé - romantika
Autor: Colleen Hoover
Nakladatelství: Yoli 2014
Počet stran: 336

Stručný obsah knihy:
Colleen Hooverová okouzlila čtenáře románem Bez naděje, příběhem toho, co se stalo, když dívka jménem Sky potkala dávno ztraceného přítele z dětství, Deana Holdera. S Holderovou pomocí odhalila Sky šokující rodinná tajemství a vyrovnala se s city a vzpomínkami, které v ní zanechaly hluboké jizvy. Bez naděje byl Skyin příběh. A ve Ztrácení naděje se konečně dozvíme pravdu o Deanu Holderovi.

Stopa

19. května 2018 v 13:44 | Karamelka
Originální název: Trace Evidence
Český název: Stopa
Díl: 6.
Žánr: světová literatura pro mládež - detektivka
Autor: Kathy Reichs a Brendan Reichs
Nakladatelství: BB art 2016
Počet stran: 248

Stručný obsah knihy:
Tory Brennanová a její viráti na stopě zákeřných protivníků.
Čtyři povídky poodhalí další tajemství ze světa virátů a fanoušci se v nich setkají i s Toryinou pratetou, slavnou soudní antropoložkou Temperance Brennanovou. Společně s ní budou naši hrdinové Tory, Ben, Hiram i Shelton řešit další záhady - na autogramiádě i ve výzkumném ústavu na ostrově Loggerhead. Prozradí, jak to vlastně všechno začalo a co se dělo předtím, než se z nich stali viráti. A v nejnovějším příběhu, který navazuje na poslední díl série, budou muset zachraňovat ohroženou svatbu Kita a Whitney.

Bez naděje

29. dubna 2018 v 10:10 | Mišule
Originální název: Hopeless
Český název: Bez naděje
Díl: 1.
Žánr: beletrie pro dospělé - romantika
Autor: Colleen Hoover
Nakladatelství: Yoli 2014
Počet stran: 384
Stručný obsah knihy:
Je lepší zjistit pravdu, nebo věřit lžím? Když se sedmnáctiletá Sky seznámí s Deanem Holderem - možná jediným klukem, jehož provází ještě horší pověst než ji - něco se v ní změní. S ním poprvé ucítí něco, co v ní všechny povrchní známosti předtím probudit nedokázaly. Holder ji uchvátí i vyděsí už během prvního setkání, ale hlavně ji dokáže probrat z citové otupělosti, kterou už začala považovat za součást své povahy. A vyvolat v ní vzpomínky na minulost. Vzpomínky tak bolestné, že by si přála nechat je dál hluboko pohřbené.

Byla jsem tu

28. dubna 2018 v 10:10 | Karamelka
Originální název: I was here
Český název: Byla jsem tu
Žánr: beletrie - román, detektivka
Autor: GayleForman
Nakladatelství: Yoli 2016
Počet stran: 272

Stručný obsah knihy:
Cody a Meg spolu vyrůstaly téměř jako sestry. Byly nejlepší kamarádky, věděly o sobě všechno… nebo si to Cody alespoň myslela. Megan je totiž mrtvá. Spáchala sebevraždu.
Zdrcené Cody zůstane jen hluboký smutek a plno nezodpovězených otázek, protože nemá nejmenší ponětí, co se muselo dít, aby to Meg donutilo k tak tragickému, definitivnímu činu. A co víc - jak je možné, že ona sama neměla nejmenší tušení, co kamarádka prožívá? Pouští se tedy do složitého rozplétání motivů, které Meg k sebevraždě přiměly. Postupně vycházejí najevo nové skutečnosti, s nimi se však vynořují i další otázky. Kdyby Meg věděla, jak její sebevražda zasáhne rodinu, spáchala by ji? A může vůbec člověk v tak bolestném stavu, kdy mu možnost, že si vezme život, připadá jako jediné řešení, pochopit následky svého činu?
 
 

Reklama