Svět knih

Divočina

19. července 2017 v 21:26 | Mišule
Originální název: Wild
Český název: Divočina
Žánr: beletrie pro dospělé - bibliografické romány
Autor: Strayedová Cheryl
Nakladatelství: Ikar 2013
Počet stran: 400

Stručný obsah knihy:
Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť. V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše.
Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.
Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství.

Divné hlášky z knihkupectví

18. července 2017 v 18:24 | Karamelka
Originální název: Weird Things Customers Say in Bookshop
Český název: Divné hlášky z knihkupectví
Díl: 1.
Žánr: literatura světová - humor
Autor: Jen Campbell
Nakladatelství: CPress 2017
Počet stran: 120

Stručný obsah knihy:
Když Jen Campbell začala sepisovat své zkušenosti se zákazníky z knihkupectví na blogu, netušila, jaký úspěch zaznamenají. Postupem času se hlášky mimoňských podivínů dostaly z obrazovky počítače na papír a od té doby baví jak odvážné knihkupce, kteří musí dennodenně čelit podivným a občas poněkud děsivým dotazům, tak i jejich knihomilské zákazníky kteří dokážou ocenit absurdní a literární humor.

Dokonalé ticho

9. července 2017 v 11:12 | Mišule
Originální název: The quality of silence
Český název: Dokonalé ticho
Díl: 3.
Žánr: beletriepro dospělé - společenské romány
Autor: Rosamund Luptonová
Nakladatelství: Ikar 2016
Počet stran: 344

Stručný obsah knihy:
24. listopadu se Angličanka Yasmin s desetiletou dcerou Ruby vydají na cestu přes severní Aljašku. Pátrají po Rubyině otci Mattovi, který se při katastrofálním požáru inuitské vesnice ztratil v polární divočině. S každou další mrazivou mílí se hrouží stále hlouběji do nekonečné polární noci. A Ruby, která je od narození úplně hluchá, musí čelit temnotě, v níž se nemůže dát vést ani zrakem. Nehodlá milovaného otce opustit za žádnou cenu. Avšak zima je svírá v ledových spárech stále pevněji…a navíc je ve tmě kdosi sleduje.

Dolores Claiborneová

8. července 2017 v 17:26 | Karamelka
Originální název: Dolores Claiborne
Český název: Dolores Claiborneová
Žánr: beletrie - thriller
Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta, 2010
Počet stran: 224

Stručný obsah knihy:
Dolores Claiborneová žije na vesnici na malém ostrově Little Tall a těžce si vydělává na živobytí jako hospodyně u bohaté Very Donovanové, která tam každoročně jezdí na letní sezónu do svého domu. Přizpůsobivá Dolores si zvyká i na Veřinu panovačnost a obě ženy spolu časem začnou poměrně dobře vycházet. Když stará a nemocná Vera po letech zemře a odkáže veškerý majetek Dolores, vesničané si myslí, že ji Dolores zabila. Ta v poutavé zpovědi na policii vraždu Very odmítá, ale při výslechu vyjdou najevo jiné temné okolnosti z pohnutého života hlavní hrdinky. Neuvěřitelně poutavý Kingův román, psaný jako monolog životem pronásledované ženy, se tak trochu vymyká ostatní Kingově tvorbě. Obvyklé tajemno tu zastupuje pouze zatmění Slunce, které sehrálo v příběhu významnou roli.

Život po tobě

5. července 2017 v 11:40 | Mišule
Originální název: After you
Český název: Život po tobě
Díl: 2.
Žánr: beletrie-romantika
Autor: Jojo Moysová
Nakladatelství: Ikar 2016
Počet stran: 400

Stručný obsah knihy:
Kdybyste ztratili někoho, koho jste moc milovali, jak moc by to změnilo váš pohled na svět? V pokračování světového bestselleru Jojo Moyesové Než jsem tě poznala, najdeme Louisu Clarkovou v přesně takové situaci.
Po intenzivním půlročním vztahu s ochrnutým Willem Traynorem, který se rozhodl ukončit svůj život asistovanou sebevraždou, zůstává Louisa sama, zmítána smutkem a výčitkami svědomí. Po vážném úrazu se navíc musí vrátit domů k rodičům. Jako by byla najednou zpátky na začátku cesty - život po Willově smrti totiž znamená učit se leccos znovu, stavět na nových základech.
Záchranář Sam Fielding, pro něhož je kontakt se smrtí každodenní náplní práce, by snad mohl být právě tím, kdo Louise pomůže se zase vrátit do života, jenomže pak se z Willovy minulosti nečekaně jako uragán vynoří, Lily - jeho šestnáctiletá nezvladatelná dcera. A všechno je rázem jinak…

Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli

2. července 2017 v 20:27 | Karamelka
Originální název: Comment parler des livres
Český název: Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli
Žánr: literatura naučná - o literatuře
Autor: Pierre Bayard
Nakladatelství: Host 2010
Počet stran: 208

Stručný obsah knihy:
Od kultivovaných lidí se očekává, že četli všechna důležitá díla světové literatury a k tomu ještě spoustu knih, které každý rok vycházejí. Jak se zachovat v těchto ošemetných situacích, kdy máme mluvit o knihách, které jsme nečetli? Pierre Bayard, autor této duchaplné a provokativní knihy, tvrdí, že je důležitější znát místo knihy v kolektivní knihovně než podrobnosti o ní. Na příkladech spisovatelů, jako jsou Graham Greene, Oscar Wilde, Michel de Montaigne nebo Umberto Eco, Bayard charakterizuje mnohé druhy "nečtení" i různé delikátní situace, do kterých se můžeme dostat, a poté nám nabízí rady, jak z nich elegantně vybruslit.

Touhy

25. června 2017 v 12:18 | Mišule
Originální název: Túžby
Český název: Touhy
Žánr: beletrie pro dospělé - společenské romány
Autor: Táňa Keleová - Vasilková
Nakladatelství: Noxi, 2016
Počet stran: 336

Stručný obsah knihy:
"Kdepak život, to ty sama ses o to zasloužila. Mnohem víc než kdokoliv jiný. Prožila sis bolest, poznala samotu, zakusila zradu… To ale muselo jednou skončit. Protože všechno má svůj čas, to zlé i to dobré… A pak, nemysli si, že jsi na konci. Pořád bude něco, po čem budeš toužit…" Lucka je svobodná matka, které osud v podobě nespolehlivého partnera uštědřil kruté ponaučení. Má radost ze svého synka, dobré vztahy na pracovišti, jenom doma trpí v područí despotické nemocné matky, která jako by jí nechtěla dopřát žádnou radost ze života. Lucku ubíjejí problémy všedních, jednotvárných dní a už ani nedoufá, že by ji mohlo ještě potkat něco hezkého. Až jednoho dne odjede na lyžovačku a její život se úplně změní…

Sputnik, má láska

24. června 2017 v 10:26 | Karamelka
Originální název: Spútoniku no koibito
Český název: Sputnik, má láska
Žánr: beletrie - román
Autor: Haruki Murakami
Nakladatelství: Odeon 2009
Počet stran: 224

Stručný obsah knihy:
O románu se dá hovořit jako o kronice neopětované touhy stejně jako o melancholické love story. Dílo má opět tři hlavní postavy: 24letý učitel z Tokia označovaný jako K. a zároveň vypravěč; jeho přítelkyně Fialka, která chce být spisovatelkou a zbožňuje Jacka Kerouacka; Mjú, femme-fatale a společensky poměrně vysoce postavená žena se záhadnou minulostí, jež si odbarvuje vlasy Ve dvaadvaceti letech se Fialka poprvé zamilovala... Objekt jejích tužeb byl o celých sedmnáct let starší a měl za sebou svatbu. A aby toho nebylo málo, byla to žena. Fialčin osud na nejmenovaném řeckém ostrově je však stejně podivný jako osud jiných autorových hrdinů zmizí beze stopy. K. se ji vydává hledat a ve Fialčině počítači najde dva dokumenty: jeden o její nezměrné touze k Mjú, druhý o její prapodivné minulosti.

Vůně deště

15. června 2017 v 20:12 | Mišule
Originální název: Vůně deště
Český název: Vůně deště
Žánr: beletrie pro dospělé - romantika
Autor: Lenka Lanczová
Nakladatelství: Víkend 2012
Počet stran: 304

Stručný obsah knihy:
Třeťačka Pavla žije společně s rozvedenou maminkou ve starém klidném bytě v centru města, studuje na zdravotním lyceu, věnuje se svým koníčkům, má fajn kamarádky i pár dobrých přátel a na starosti pouze to, kam jít o víkendu zapařit či kde sehnat prima kluka, do kterého by se mohla zamilovat, aby kámoškám a jejich klukům nedělala křena. Velkou naději skýtá David, slibně se rozvíjející známost přes internet, se kterým se prozatím osobně nesešla. Ve chvíli, kdy se máma rozhodne vyřešit bytový problém přestěhováním ke svému příteli, vdovci se čtyřmi dětmi, je po klidu a vše vzhůru nohama. Pavla rázem není jedináček a její noví potenciální sourozenci dělají vše pro to, aby jim bydlení ve Vesně, vile na samotě za městem, co nejvíc znepříjemnili. A aby všeho nebylo málo, objeví se kluk, který by mohl být tím pravým, kdyby … Kdyby tu nebyla spousta dalších problémů a komplikací - a také jeden pořádný malér, do kterého Pavla spadne po hlavě. Román o hledání a potřebě lásky a také o průšvizích a chybách, kterými se ne vždy člověk učí.

Po otřesech

11. června 2017 v 12:10 | Karamelka
Originální název: Kami no kodomotači wa mina odoru
Český název: Po otřesech
Žánr: literatura světová - povídky
Autor: Haruki Murakami
Nakladatelství: Odeon 2010
Počet stran: 160

Stručný obsah knihy:
Roku 1995 postihla Japonsko dvojí katastrofa: v lednu zemětřesení v Kóbe a o dva měsíce později sarinový útok v tokijském metru. Povídky tohoto souboru se odehrávají právě v čase mezi těmito událostmi. Setkáme se s mladou dívkou, která se zakoukala do staršího muže, máme tu bohatou podnikatelku cestující po Thajsku, kde je konfrontována s láskou i smrtí, čteme o obřím Žabákovi, který se pokouší zachránit město. I zde využívá Haruki Murakami stejná témata jako ve svých slavných románech.
 
 

Reklama